Postup ekologické likvidace vozidel

Ekologická likvidace vozidel je technologický a administrativní proces vyřazování vozidel z provozu a evidence. Legislativa velmi hojně užívá termín „vozidlo s ukončenou životností“. Každý, kdo se zbavuje svého vozidla, je povinen autovrak předat pouze osobám, které jsou provozovateli zařízení ke sběru, výkupu, zpracování, využívání nebo odstraňování autovraků.

Postup ekologické likvidace vozidel

telefon_kontakt1. Zavolejte nám na tel. číslo +420 606 272 373 nebo napište mail a my zavoláme Vám!

Pokud nemáte čas nebo se Vám prostře jen nechce volat, vyplňte náš krátký kontaktní formulář a my Vám sami zavoláme.

2. Vyberte si termín, který se Vám nejvíce hodí pro odtah Vaše starého vozidla k ekologické likvidaci

Domluvte si s námi termín odtahu Vašeho vozidla, který se Vám bude nejvíce hodit (ráno, večer, o víkendu), budeme se snažit Vám maximálně vyjít vstříc. Dále budeme potřebovat znát místo, odkud vozidlo odvézt a v jakém stavu se vozidlo nachází (zda je pojízdné či nikoli – abychom věděli, na jaký odtah se připravit a kolik času nám naložení vozu přibližně zabere).

3. Doplnění potřebných informací o vozidle

Protokol o ekologické likvidaci - převzetí autovrakuPro správné a rychlé vyplnění Protokolu o ekologické likvidaci vozidla (zde vzor protokolu) je třeba vědět některé informace o vozidle přímo z technického průkazu. My tyto informace zároveň odesíláme na speciální server Ministerstva životního prostředí do programu MAISOH (Modul Autovraky Informačního systému odpadového hospodářství). Mezi tyto informace patří např. číslo technického průkazu, SZP vozidla, VIN kód, ale i údaje o vlastníkovi vozidla, atd. Tyto údaje nám můžete poskytnout buď zasláním oscannovaného „techničáku“ nebo předáním jeho kopie na místě při odtahu (nedoporučujeme dávat z ruky originál). Nebo nově, my Vám zašleme na email krátký dotazník, do kterého nám potřené údaje vyplníte a poté pouze zašlete zpět.

4. V domluvený datum přijedeme a odtáhneme vůz k jeho ekologické likvidaci

Přijedeme na místo, kde autovrak stojí a naložíme si ho na odtahový vůz. Vy nám oproti tomu předáte klíče od vozu (a kopii velkého techničáku). Tím to pro Vás končí a svou část ekologické likvidace Vašeho vozu jste splnil! Zbytek je již na nás! Vozidlo odvezeme a v naší provozovně ekologicky zlikvidujeme.

5. GreenTowTruckS Protokolem odhlaste své vozidlo z evidence vozidel na příslušném úřadě

K odhlášení vozidla z registru vozidel je třeba mít sebou náš Protokol o ekologické likvidaci, obě sundané SPZky a technický průkaz vozidla. Do něj Vám úředník zapíše, že vozidlo bylo vyřazeno z evidence.

6. Zrušte svou pojistnou smlouvu o povinném ručení u příslušné pojišťovny

V neposlední řadě je třeba informovat Vaší pojišťovnu. Zrušení smlouvy o povinném ručení na zlikvidovaném vozidle lze již k datu likvidace, tzn. k datu vystavení Protokolu.

_____________________________________

Odkaz: Ekologická likvidace autovraků

Kompletnost vozidla

Smyslem pojmu kompletní vozidlo je odevzdání všech NEBEZPEČNÝCH ODPADŮ k náležitému zpracování. Ekologická likvidace autovraků se týká jak ostatních odpadů, tak zejména nebezpečných odpadů. Nutnost odevzdání kompletního autovraku pomáhá k efektivnímu stahování nebezpečných odpadů (oleje, olejové díly, akumulátory, atd.) z životního prostředí.

Za kompletní vozidlo považujeme takové, které je úplné bez jakýchkoliv chybějících částí nebo takové, kterému chybí:

· části karoserie (dveře, kapota, blatníky, nárazníky, atd.),

· pneumatiky včetně ráfků,

· interiér a jeho části,

· sedadla.

Nekompletním vozidlem předaným k ekologické likvidaci se rozumí vozidlo, u kterého chybí jedna nebo více následujících součástí:

· motor a jeho součásti,

· převodovka a její součásti,

· náprava nebo nápravy a její součásti,

· dodání pouze skeletu karoserie.